/// אודות 0618

עניין ראשון: מה זה  עיתון פילוסופיה?
0618 הוא ניסיון ליישם פילוסופיה על אירועים, על תהליכים, על שפה ועל מחשבה עכשוויים, בשפה ידידותית לקוראת. עד להולדתו בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב לא היה עיתון ישראלי שדן בפילוסופיה מזווית ראייה יומיומית ואקטואלית. גם פילוסופיה פוליטית, העוסקת בעכשווי, כושלת פעמים רבות במסירת רעיונותיה למי שאינו מצוי בשיח. תהינו, האם זה כורח שפת הדיסציפלינה? האם זו תולדה בלתי הפיכה של ההיסטוריה? האם מקומה של הפילוסופיה במרום מגדל השן, ולא תתכן שיחה בין הבקיאים בה לבין אלו שלא? אנחנו מאמינים שאפשר אחרת, והעיתון שלפניכם הוא בחינת השקפה זו בפועל.

עניין שני: למה עיתון פילוסופיה?
עבור רוב הישראלים, פילוסופיה היא קרקע לא ידועה ולא רלוונטית. רבים רואים בה בלתי נגישה במקרה הטוב, חסרת חשיבות במקרה הרע ומיותרת במקרה הגרוע. היא הייתה ודאי הופכת למקצוע מכניס, לו היו משלמים לנו על כל תמיהת מכר "למה פילוסופיה?".
לדעתנו, לפילוסופיה יש הרבה מאד מה להציע לקורא הישראלי. יש לה כלים מיוחדים לחקר המציאות: היא יכולה לבחון את הנחות היסוד של מושאי המחקר שלה, לאתר ולחשוף קשרים מושגיים ולפרום פלונטרים רעיוניים, לבצע דה-קונסטורקציה (פירוק מבנים מחשבתיים), לנסח ביקורת אותנטית, להיות רפלקסיבית, להסביר במבט-על פילוסופי את המתרחש במדע, בכלכלה, בפוליטיקה, באמנות ואף לנסות ולהעריך באופן מושכל וביקורתי לאן יתפתחו כל אלו. יישום כלים אלו על מה שקורה כאן ועכשיו, יכול לתת לקורא תובנות חדשות על חייו.
העיתון שואף לשנות מן הקצה אל הקצה את החשיבה המקובלת על-אודות הפילוסופיה כמיותרת וכאליטיסטית, ולהעניק לה מקום מיוחד בתרבות הישראלית – מקום שבו תוכל להעלות שאלות לגבי הקיים ולגבי המתרחש, ולא לקבל דבר כמובן מאליו, להצית ולאתגר את המחשבה היומיומית האקטואלית ולהוות מעין נובע לרעיונות וליצירה – ובה בעת, לפתוח את גבולות השיח ואת מסגרות הפרוצדורות האקדמיות, ולהעניק במה ליצירה פילוסופית מקורית. העיתון מציע לכותבים בו – סטודנטים מכל התארים – במה ליצירת שיח פילוסופי פתוח ומשתף, שחורג מהמסגרת המוכרת של השיעור ושל הסמינר, ולהתניע שינוי באופני הכתיבה והקריאה של פילוסופיה. ולבסוף, העיתון משלב עבודות של אמנים שקראו והגיבו בצבע. עיתון אהבת החכמה והשמחה – לעיונכם.

אנו מזמינים אתכם, הקוראים, לכתוב לגיליון הבא, על כל נושא, מנקודת מבט פילוסופית. נשמח גם לפרסם את דעתכם על הכתוב והמאויר. אנא שלחו לנו טקסטים או תקצירים בני כ-500 מילים לדוא"ל 0618pnp@gmail.com

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: